नेपालीका लागी क्रोएशिया पनि सजिलो

विश्वकप फुटबकको क्रममा पटक पटक नाम सुनिने मध्य तथा दक्षिणपूर्वी यूरोपको देश क्रोएशियाले तेस्रो मुलुकका कामदारको लागी ‘वर्क परमिट’ दिन सहज व्यवस्था गरेपछी यूरोप पुगेका नेपालीले सहज महशुस गरेका छन्। क्रोएशियामा यूरोप तथा वेलायतका नागरिकलाई काम र बसोबासमा सहज भएपनि नेपाल जस्ता तेस्रो मुलुकबाट जाने र काम गर्न चाहनेको लागी ‘वर्क परमिट’ पाउनु र काम गरेर बस्नु निक्कै मुस्किल थियो। पछिल्लो समय अर्थतन्त्रमा आएको परिवर्तन र काम गर्ने जनशक्तिको माग र आपूर्तिको अवस्थाले क्रोएशिया सरकार लचक व्यवस्था गर्ने अवस्थामा पुगेको हो।

नेपालीका लागी क्रोएशिया पनि सजिलो - NepaliPage

क्रोएशियाको काम गर्ने वातावरण सहज भएपछी त्यहाँ रहेका नेपालीहरू कमाई र काम प्रति खुसी देखिएको क्रोएशियाका समाचार माध्यमले उल्लेख गरेका छन्। गत शनिबार नोभाकले नेपाली कामदारहरू क्रोएशियामा आफ्नो काम प्रति निक्कै खुसी रहेको उल्लेख गरेको छ। क्रोएशियाका नागरिक तथा यूरोपका अन्य देशका नागरिकले भने क्रोएशियाका रोजगारदाताले दिने तलब तथा सुविधा कम भएको गुनासो गरेको अवस्था छ। यसै सन्दर्भमा समाचार माध्यम देनेभनिकले २३ वर्षिय नेपाली युवा दिवाकर बोगटीलाई प्रस्तुत गर्दै नेपाली कामदारहरू नेपालको तुलनामा निक्कै धेरै तलब पाएकाले क्रोएशियाको काम र कमाईमा सन्तुष्ट रहेको उल्लेख गरेको छ। ‘मेरो देशमा यही काम गर्दा यसको आधा मात्र तलब पाउँथें। जसका लागी यहाँ क्रोएशियामा एक हजार यूरो पाउँछु, त्यहाँ पाँचसय यूरो पाउँथें’। बोगटी क्रोएशियामा गोलभेंडा टिप्नेकाम गर्छन्।

 

क्रोएशियाका कम्पनी तथा रोजगारदाताहरूले वेटर, कुक, पसलमा काम गर्ने, क्लिनर, ड्राईभर साथै ‘लकस्मिथ’ लगायतका काम गर्ने मानिस पाउन निक्कै मुस्किल रहेको बताएका छन्। यतिखेर क्रोएशियामा यस्ता काम गर्नेहरूको माग निक्कै उच्च रहेको छ। क्रोएशियामा कामदार नपाएपछी रोजगारदाताहरू विदेशी कामदार भर्ना गर्नमा लागेका छन्। यस वर्ष मात्र क्रोएशियन कम्पनीहरूले एकलाख भन्दा बढी कामदार विदेशबाट भर्ना गर्नेछन्।

 

क्रोएशियाको वर्क परमिटको थप जानकारी यहाँबाट पाउनुहोस्,

NAATI CCL Nepali

लेखक: मदनमणि

सन् २०१३ मा स्टुडेन्ट भिजामा आएका मदनमणि अष्ट्रेलियामा अध्ययन, रोजगार, जिवनशैली, माईग्रेसन लगायतका विषयमा लेख्छन्। त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट पत्रकारिता तथा आमसंचार साथै अष्ट्रेलियाको कर्टिन युनिभर्सिटीको 'प्रोजेक्ट म्यानेजमेन्ट' र फेडरेसन यूनिभर्सिटीको सफ्टवेयर ईन्जिनियरिङका विद्यार्थी रहेका उनीसँग नेपालमा मिडिया अध्यापन, फोटोग्राफी र पत्रकारिता गरेको अनुभव छ। अष्ट्रेलिया आउनु अघि उनी अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकमा आबद्ध थिए।

यो पनि पढ्नुहोस्

कोरोना प्रभावित अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीलाई ‘वर्क भिजा’ साथै ‘भिजा फी’ छुट - NepaliPage

नेपालीलाई अष्ट्रेलियाको विद्यार्थी भिषा नदिन माग

अष्ट्रेलिया पढ्न आएकी युवतीका श्रीमानले नेपालमा आत्महत्या गरेपछी यतिखेर नेपालीहरूको ईन्टरनेट बहस ‘चितवन काण्ड’ अर्थात् …

जवाफ लेख्नुहोस्

तपाईंको ईमेल ठेगाना प्रकाशित हुने छैन । आवश्यक ठाउँमा * चिन्ह लगाइएको छ