कोरोनाकै कारण बेच्नुपर्ने हुनसक्छ अष्ट्रेलियामा किनेको घर

अष्ट्रेलियामा आफ्नै घर, धेरैको सपना हो। तर, व्यवस्थापन गर्न सक्ने हो भने त्यत्रो धेरै मुस्किलको कुरा पनि होईन। देखासिकी र विज्ञापनको लहैलहैमा लागेर घर जग्गा खरिदमा लागियो भने चाहिँ घरले बास दिने हैन बासै उठाउन पनि बेर लाग्दैन। त्यस्तै बासै उठाउला कि भन्ने डर कोरोनाको कारण व्यवस्थित लगानी गरेकाहरूलाई पनि पर्ने भएको छ यतिखेर।

कोरोना संक्रमणको कारण अर्थतन्त्र नै गम्भिर संकटमा पर्न लागेको अवस्थामा अष्ट्रेलियन घरधनीहरू पनि ठूलो संकटमा पर्ने देखिएको छ। एक अध्ययनले अष्ट्रेलियामा घर किनेका मध्ये करिब आधाले केही महिना पछी घरको मासिक किस्ता तिर्न नसक्ने देखाएको छ। सरकारले व्यवसायीहरूलाई आम्दानी घट्दा पनि कामदारलाई रोजगारीमा राख्न दिँदै आएको अनुदान ‘जबकीपर’ हटाउँदा यस्तो अवस्था आउने अध्ययनले देखाएको हो।

यो पनि पढ्नुहोस्: अष्ट्रेलियामा घर किन्ने योजना छ भने ‘सपिङ’मा दिनुस ध्यान

 

कोरोनाकै कारण बेच्नुपर्ने हुनसक्छ अष्ट्रेलियामा किनेको घर - NepaliPage
अष्ट्रेलियामा आफ्नै घर, धेरैको सपना हो। तर, व्यवस्थापन गर्न सक्ने हो भने त्यत्रो धेरै मुस्किलको कुरा पनि होईन।

यो पनि पढ्नुस्: यसरी विद्यार्थीकालमै घर किन्नको लागी पैसा जोगाउन सकिन्छ

विभिन्न आर्थिक विश्लेषण साथै अध्ययन गर्ने संस्था ‘मोजो’को विश्लेषणको आधारमा याहु फाइनान्सले प्रकाशन गरेको समाचारमा अष्ट्रेलियामा घर कर्जा लिएकाहरूले ‘जबकीपर’ हटेपछी करिब ७५ बिलियन घर कर्जाको किस्ता तिर्न नसक्ने उल्लेख छ। मोजोका अनुसार जबकीपरको अनुदान रोकिएपछी ४३ प्रतिशत घरधनीहरूलाई घरको किस्ता तिर्न मुस्किल हुनेछ।

अष्ट्रेलियन बैंकिङ एशोसिएसनको तथ्यांकले एकसय ७५ दशमलव पाँच बिलियन डलर कोरोनाको कारण नै स्थगन (पज) मा परेको देखाएको छ। याहु फाइनान्सले मोजोका प्रवक्तालाई उदृत गर्दै धेरै घर कर्जावालाको देश भएकाले अष्ट्रेलियाका घरधनीहरूको दिन सरकारी र उद्योगको सहुलियत सकिएपछी मुस्किलको हुने उल्लेख गरेको छ। घट्दो व्यापार, घट्दो कामको घण्टाका कारण घटेको आमदानी साथै धेरै अष्ट्रेलियनहरूले काम गुमाउनु परेको स्थितीले गर्दा जबकीपर साथै ‘मोर्टगेज होलिडे’ धेरै अष्ट्रेलियनको घर जोगाउन आवश्यक पर्ने देखिन्छ।

मोजोको अनुसन्धानले ५३ प्रतिशत मोर्टगेज भएकाहरूले आगामी छ महिना सम्ममा मासिक किस्ता तिर्न सक्ने अवस्था बनाउन नसके घर बेच्न बाध्य हुनुपर्ने चिन्तामा रहेको देखाएको छ। त्यस्तै ३८ प्रतिशत जबकीपर पाईरहेका घर धनीहरूले जबकीपरको पैसा घरको सबै बिलहरू तिर्न कै लागी समेत अपुग रहेको बताएका छन्।

निकट भविष्यमा ठूलै संकटको सामना गर्नुपर्ने अवस्था देखिईरहेको बेलामा घर किन्नको लागी ऋणको ब्याजमा भने निक्कै आकर्षक योजना देखिएको छ। यतिखेर बैंकहरूले दुई प्रतिशत हाराहारीको ब्याजदरमा घर कर्जा दिईरहेका छन्।

NAATI CCL Nepali

लेखक: मदनमणि

सन् २०१३ मा स्टुडेन्ट भिजामा आएका मदनमणि अष्ट्रेलियामा अध्ययन, रोजगार, जिवनशैली, माईग्रेसन लगायतका विषयमा लेख्छन्। त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट पत्रकारिता तथा आमसंचार साथै अष्ट्रेलियाको कर्टिन युनिभर्सिटीको 'प्रोजेक्ट म्यानेजमेन्ट' र फेडरेसन यूनिभर्सिटीको सफ्टवेयर ईन्जिनियरिङका विद्यार्थी रहेका उनीसँग नेपालमा मिडिया अध्यापन, फोटोग्राफी र पत्रकारिता गरेको अनुभव छ। अष्ट्रेलिया आउनु अघि उनी अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकमा आबद्ध थिए।

जवाफ लेख्नुहोस्

तपाईंको ईमेल ठेगाना प्रकाशित हुने छैन । आवश्यक ठाउँमा * चिन्ह लगाइएको छ