नेपाली हुलाकले अष्ट्रेलियाको घर-घरमा ल्याइदिन्छ सामान

अष्ट्रेलियामा भरखरै आएका हुन् या यतै एक दुई दशक बिताएका सबैलाई फिल हुने कुरा धेरै हुन्छन्। ती मध्ये नेपालको जस्तो कपडा, शैली धेरै मिस हुन्छन् विशेष गरेर चाडवाडमा। लगाउनका लागी कपडा अनि घरमा राख्नको लागी नेपालमा बनेका सामानहरू। भगवानका मूर्ति पनि हुनसक्छन् अनि सजावटका सामान पनि। जुन अष्ट्रेलियामा किन्न पाईंदैन, नेपालबाट ल्याउनको लागी ल्याइदिने मानिस पनि भेटिंदैन। नेपालमा किनेर पठाइदिने आफन्त जति पनि भेटिन्छन्, हुन्छन् तर ल्याइदिने भने पाउन गारो नै हुन्छ। किनभने प्लेनबाट आउनेले ३० देखी ४० केजी मात्र सामान ल्याउन पाउँछन् त्यती सामान चैं आफ्नै हुन्छ। अरूको लागी दुख कसले बेसाइ दिओस्।

अष्ट्रेलियाको विभिन्न सवअर्वमा बस्ने नेपालीका लागी दशैं, तिहार, तीज अनि अरु नेपाली चाडपर्वमा नेपाली सामान अनि कपडाहरूले निक्कै महत्व राख्छन्। नेपालबाट पहिलो पटक आउनेहरूले सुरूमा नल्याएका धेरै चिज हुन्छन् जुन यहाँ काम र बसाईंमा सेटल भएपछी आवश्यक बन्छ तर सजिलै नेपालबाट ल्याउने उपाय पत्तो लाग्दैन। नेपालबाट कसरी कुरीयर गरेर ल्याउने पनि थाहा हुँदैन अनि कुन कुन कम्पनीले कतिमा कसरी ल्याइदेला भन्ने थाहा पाउन पनि गाह्रो नै हुन्छ, किनकी धेरै समय काममा नै बिताउनु पर्ने आवश्यकता पनि छ र बाध्यता पनि। त्यसमाथी पढाई। एसाइनमेन्टको प्रेसर र तनावको त कुरै नगरूम।

यस्तै धेरै अष्ट्रेलियन जिवनका आरोह अवरोहमा हामी धेरैलाई थाहा नभएको वा ख्याल नगरेको कुरा के हो भने नेपालबाट कुनै पनि सामान ल्याउनको लागी सजिलो उपाय छ, झण्झट पनि नहुने र घरमा नै आईपुग्ने। न कसैलाई फोन गर्नु पर्छ न त कतै सामान बुझ्न तथा लिनको लागी नै जानु पर्छ। साथै लाग्ने पैसा पनि सस्तो छ।

त्यो हो नेपालको हुलाक। नेपालमा धेरैले हुलाक सेवाको प्रयोग गर्दैनन्। त्यसमा पनि अष्ट्रेलिया आएकाहरूले त गरेको आशा अलिक कम नै राख्दा हुन्छ। नेपालको हुलाक सेवा विभाग, त्यसका हाकिम अनि संचार मन्त्रालयका अधिकारी र मन्त्रीलाई पनि केही भेउ नहोला हुलाकलाई कसरी प्रयोग गर्नुपर्छ र यसको सेवा कसरी लिने यसले सेवा कसरी दिने तर तपाईं हामी अष्ट्रेलियामा बस्नेलाई थाहा छ हुलाकको प्रयोग कसरी गर्नुपर्छ। अष्ट्रेलिया पोष्टले त्यसको राम्रो उदाहरण दिएको छ संसारलाई नै कसरी व्यवसायिक बनाउने हुलाकलाई भनेर।

हुलाकबाट अष्ट्रेलियाको
सिड्नीको ग्रानभिलमा अष्ट्रेलिया पोस्टले डेलिभरी दिएको हुलाक सेवा विभाग नेपालबाट पठाईएको पार्सल। सामानको तौल र लागेको शुल्क स्पष्ट देखिन्छ।

कसरी पठाउने?

नेपालको हुलाक सेवा विभागको Express Mail Service (EMS) को प्रयोग गरेर नेपालबाट अष्ट्रेलिया सामान पठाउन सकिन्छ। यो सेवा भनेको नै द्रूत हुलाक सेवा हो जसले एक साता भित्रमा नेपालबाट पठाएको सामान अष्ट्रेलियामा ७ दिन भित्रमा ल्याइदिन्छ। त्यसका लागी सुन्धारामा रहेको गोश्वारा हुलाक कार्यालय वा नेपालमा रहेका आफन्तले जिल्ला हुलाक कार्यालयबाट पनि सामान पठाउन सक्छन्। हुलाकले नेपालका १५ विभिन्न स्थानबाट यो सेवा लिन सक्ने व्यवस्था गरेको छ। (यहाँबाट सूची हेर्नुहोस्)

यसरी सामान पठाउँदा सामान भने हुलाक कर्मचारीको अगाडि नै प्याक गर्नुपर्ने हुन्छ। तर यसले दिने सेवा र सामानको डेलिभरी विश्वासिलो मात्र होईन सुरक्षित समेत छ। यसरी पठाएको सामानको डेलिभरी अष्ट्रेलियामा अष्ट्रेलिया पोष्टले दिन्छ। नेपालबाट पठाएको ५-७ दिनमा नै तपाईंको ढोकामा नै सामान आईपुग्छ।

काठमाडौंको सुन्धारामा रहेको हुलाक कार्यालयबाट कसरी अष्ट्रेलिया सामान पठाउने त्यसका लागी पुरा गर्नुपर्ने प्रक्रिया यहाँबाट जान्नुहोस् (यहाँ क्लिक गर्नुस्)

सस्तो पनि छ ?

नेपालको हुलाकबाट पठाउने भएकाले यसरी नेपालबाट सामान ल्याउनको लागी लाग्ने खर्च पनि सस्तो नै छ। सस्तो भन्नाले मैले सिड्नीबाट फेसबुकमा गरिएको कुरियरको विग्यापन साथै म आफैले नेपालबाट सामान ल्याउँदा लागेको खर्चको आधारमा भनेको हूँ।

हुलाक सेवा विभागले ५०० ग्राम सम्मको प्याकेटको १५०० रूपैंया र त्यस भन्दा माथी हरेक ५०० ग्रामको ४०० रूपैंया शुल्क लिन्छ। हुलाक सेवा विभागको यो सेवाका लागी लाग्ने शुल्क यहाँबाट हिसाब गर्न सकिन्छ। (यहाँ क्लिक गरेर हेर्नुस्) मूल्य सूची नेपालीमा यहाँबाट हेर्नुस् (यहाँ क्लिक गर्नुस्)

यसरी हुलाकबाट देश हेरेर १० देखी ३१ किलो सम्म वजन र १ मिटर लम्बाई सम्मको सामान ल्याउन सकिन्छ।

थप जानकारीको लागी कहाँ सम्पर्क गर्ने?

फोन :977-1-4227499, 4223512, 4840018 (ext 42)

फोन : 977-1-4258393 (Direct)

फ्याक्स : 977-1-4225145

ईमेल : [email protected]

NAATI CCL Nepali

Check Also

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

मन्दिर, नेपाली मात्र हैन पूरा भारतवर्षको सभ्यताको सुरू बिन्दु यही हो। मन्दिरलाई कसैले हिन्दू देवी देवताको पूजा उपासनासँग मात्र जोडेर हेर्छ भने त्यो पूर्ण नहुन सक्छ। मन्दिर आस्था र विश्वासको प्रतिक मात्र नभएर मानव सभ्यताको पनि सूचक हो। पौराणिक भारतवर्ष अनि यतिखेरको एशिया र मध्यपूर्वको एउटा ठूलो हिस्साले बोकेको सभ्यताको एउटा महत्वपूर्ण बिन्दु हो मन्दिर। जहाँबाट हाम्रो दिन सुरू हुन्छ र अनि समाप्ति पनि। मन्दिर हाम्रो सभ्यता हो अनि आराधना र जिवनको एउटा स्कुलिङ। यो यस्तो ठाउँ हो जहाँ जिवन देख्न बुझ्न अनि अनुभव गर्न सकिन्छ। काठमाण्डौंको पशुपतिनाथको मन्दिर पुगेका हरेकले यो अनुभव गरेको हुनुपर्छ। त्यसो त भारतका मन्दिर पुग्नेले पनि त्यस्तै अनुभव गर्छन्। मन्दिरमा पुगिसकेपछी मानिसको मन संलिन्छ, भगवानको डरै सही त्यसले मानिसलाई केही भएपनि सतमार्गमा लाग्न प्रेरितै गर्छ भलै मानिसहरू मन्दिरबाट निस्कन पाएको छैन निच काममा किन नलागुन। मन्दिरको वातावरणले मानसिक र मनोवैग्यानिक रूपमा मानिसलाई स्फुर्त बनाउँछ। त्यसैले मानसिक तथा भावनात्मक स्वास्थ्यका लागी पनि मन्दिर जानु आवश्यक हुन्छ। अष्ट्रेलिया जस्तो व्यस्त, व्यक्तिवादी अनि भौतिक समाजमा त मन्दिर र सतसंग अत्यावश्यक नै छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!