भाँडा हान्ने पलायनवादी भन्नेलाई अष्ट्रेलियाको जवाफ

‘अंगुर अमिलो’ भने झैं अमेरिका, जापान, अष्ट्रेलिया लगायत युरोपेली मुलुक जान नसकेका र मध्यपूर्वका मुलुक जान नचाहेका अधिकांशले सामाजिक, जिवनशैली वा राजनीतिक विषयमा विदेशमा रहेका नेपालीले गर्ने टिप्पणीमा ‘पलायनवादी’, ‘भाँडा माझ्ने’, ’घण्टा हान्ने’ जस्ता शब्दहरू प्रयोग गरेर फेसबुक, ट्वीटर जस्ता सामजिक संजाल खुबै उल्ली-बिल्ली गर्छन्। अष्ट्रेलिया या अमेरिकामा भएकाहरूले चाहीँ यस्ता विषयमा आफूलाई सुरक्षित र रक्षात्मक राख्दै प्रसंगहरू मोडिरहेका हुन्छन्। नेपालको आर्थिक अवस्था र भौतिक सुविधाको अवस्था ’bout हामी सबै जानकार नै छौं, सबै राम्रो हुँदो हो त ‘नत्र कसलाई रहर हुन्छ घर छाडेर जाने….गाउँ छाडेर जाने… अनि देशै छाडि जाने….’ बोलको गीत नै नबन्दो हो।

चाहे अष्ट्रेलिया होस् या अमेरिका एउटा खुला सत्य के हो भने यहाँ आएका अधिकांश नेपालीले पाउने र गर्ने काम भनेको धेरै अवस्थामा मध्यपूर्वका देशमा गर्ने हाम्रै दाजुभाईले गर्ने काम भन्दा खासै फरक हुँदैन। त्यता जस्तै यता पनि अलिक पहिले नै आएकाहरूले मधस्तकर्ता (सानो तिनो तालिम लिएर नेपालीहरू (धेरै प्रसंगमा)कै लागी कामगर्ने विभिन्न खाले एजेन्ट) को काममा लागेका हुन्छन्। यहाँका सोसियल लिडर अधिकाँश तिनै हुने गर्छन्। मध्यपूर्व र यहाँमा फरक यत्ति हो यहाँ धेरै काम मेशिनले गर्ने हुँदा शारिरीक परिश्रम तुलनात्मक रूपमा पर्छ र कमाई चाहिँ नेपाल वा मध्यपूर्वमा एक महिनामा हुने जति यहाँ एकै दिनमा हुन्छ। यस्तै अर्को सार्वजनिक सत्य पनि के हो भने हामी नेपालीहरू विदेशमा पैसा र त्यससँग जोडिएको सम्पन्नता र उन्नतीको लागी विदेश आएका हौं, आउने हौं अनि विदेश जानका लागी मरिहत्ते गर्ने हौं। भलै फेसबुक र ट्वीटरमा जे जे लेखे पनि जति नै हामी नेपालीहरूको आशा र भरोषा विदेश जाने र धन कमाउनेमा नै छ। हाम्रो पालाको मात्र कुरा होईन बुबा र बाजेको पालामा पनि यही नै थियो वास्तविकता र त गाउँमा घन्कन्थ्यो ‘विदेशै जाम्ला धन कमाई ल्याम्ला लाउला नि तिलौरी…..’

यो पनि पढ्नुस: 

नेपाली विद्यार्थीको आँखाबाट अष्ट्रेलिया

विदेशीनु नै वास्तविकता हो अनि देश चल्ने आधार पनि। नत्र ६०-७० ठूला सरकारी तथा सार्वजनिक उधोग बन्द हुँदा अनि भारतले ६-७ महिना नाकाबन्दि गर्दा पनि देशको अर्थतन्र जहाँको तहीँ हुन्थ्यो? तर पनि कता कताबाट रिस, आक्रोश र जलन मिश्रित प्रज्वलनशिलताले सामाजिक संजालमा निस्कन्छ ‘पलायनवादी’, ‘भाँडा हान्ने, ‘घण्टे’ अनि ‘ट्वाइलेट सफा गर्ने’ कुरा। फेसबुकमा देखिने अष्ट्रेलिया, अमेरिकाको सम्पन्नता र जिवनशैली माथिको ‘सुतली बम’ बनेर पड्कन्छन् यी शब्द र प्रसंग। एउटा कमजोर ‘डिफेन्स’को रूपमा।

केही दिन अघि फेसबुकमा सेयर हुँदै आएको एउटा भिडियोमा चैं अष्ट्रेलियामा रहेका एक नेपाली युवाको ‘दम’ भन्छन् नि ‘गट’ देखीयो। हामी नेपालीको आर्थिक विवशता र यहाँको संघर्षलाई लिएर अजय गिरीले युट्युबमा भिडियो बनाएर अपडेट गरेका छन् ‘विदेशमा नेपालीले भाँडा माझ्छन्’ भन्नेहरूलाई दमको जवाफ।

हेर्नुस भिडियो:

(भिडियो खुलेन भने यहाँ क्लिक गर्नुस)

NAATI CCL Nepali

यो पनि पढ्नुहोस्

विदेशीले हरेराम गाउँदा

हामी धेरैलाई लाग्छ धर्म कर्म गर्ने अनि भजन गाउने भनेको ५० वर्ष कटेपछी हो। धेरैलाई जिन्दगी चलाउनको लागी गर्नुपर्ने सबै सांसारिक काम गरेर उमेर पाको हुँदै गएपछी काशी नुहाएर, गौ दान गरेर सबै पाप पखालिन्छ अनि बैकुण्ठ तर्ने हो भन्ने लाग्छ। धर्म र संस्कृती प्रति नेपालीहरूको बुझाइ नमिलेकै कारण आफ्नै संस्कार, परम्परा र संस्कृती अनि अभ्यासलाइ नेपालीहरुले पैस्वीकरण (मोनिटाइज) गर्न सकेका छैनन्। हाम्रो 'संस्कृत', हाम्रो योग, हाम्रो आयुर्वेद सबै भारतको भइसकेको छ।बहुदल, प्रजातन्त्र अनि स्वतन्त्रताको नाममा देश र समाजलाइ नै कहाली लाग्दो गरिबी तिर धकालिएको छ। अार्थिक मात्र नभएर नेपाल र नेपाली समाज सोचले पनि धेरै गरिब भइसकेको छ। जुन दैनिक समाचारपत्र अनि अनलाइनका खबरमा पढ्न देख्न पाईन्छ। राजनीतिक रूपमा कम्युनिष्टहरु धेरै भएकाले पनि संस्कार संस्कृतिलाई सम्पन्नताको बाटोमा लगाउने भन्दा पनि गरिबीको गीत गाउने र विदेशी एजेन्टसँग मित लाउनेमा नै बढि जोड छ। यही कारण हुनुपर्छ उमेर र पाखुरीमा बल रहँदा सम्म हरेक हुने नहुने सबै काम गर्छन् अनि उमेर घर्कंदै गएपछी मात्रै मन्दिर धाउन सुरू। हेडक्वार्टर देखी वडा क्वार्टर सम्मका कामरेडका चर्तिकला हेर्नुस् त।नेपालमा यस्तो छ भने विदेश गएका नेपालीको हाल पनि उस्तै हो। तीजमा महिनाभर दरको नाममा 'बीफ' समेत पड्काउन बेर लाग्दैन, वाईन भनेको त आजकल रक्सी नै हैन भन्ने न्यूरोड मै स्थापित हुन लागिसक्यो, न्यूओर्क, सिड्नीका के कुरा गर्नु गहुँतै भइसको वाइन त। सिडनी अनि अष्ट्रेलियाका अरू सहरमा बस्ने नेपालीका फेसबुकमा अपलोड गरिएका फोटा हेर्नुस वीकेण्ड भनेर बियरको दुईचार बोटल अघि राखेर फोटो नहाल्ने त सोसाइटीमा नै पर्दैनन्। टन्न ढल्ने गरि जलपान हुने समाजसेवा वाला भोजको आयोजना सातै पिच्छे हुन्छ तर अलिकति सत् संगत हुने कुरा भनेको चैं 'घाममा सुकाइदेउ' नै हो।

जवाफ लेख्नुहोस्

तपाईंको ईमेल ठेगाना प्रकाशित हुने छैन । आवश्यक ठाउँमा * चिन्ह लगाइएको छ