चाउचाउ खाँदा एकै परिवारका नौको मृत्यु

खानाको विषाक्तताका कारण चिनमा एकै परिवारका नौ जनाले ज्यान गुमाएका छन्। चीनियाँ संचार माध्यमहरूमा आएको खबर अनुसार एक वर्ष सम्म ‘फ्रिजर’मा राखेको चाउचाउ खाँदा एउटै परिवारका नौ जनाको मृत्यु भएको हो।

लामो समय सम्म रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेको एक किसिमको बाक्लो चाउचाउ (सुवानतांग्जी) खाएका कारण उनीहरूको ज्यान गएको हो। यो घटना चीनको उत्तरी क्षेत्र हेलियोनजियाङको जीसी शहरको हो। उक्त चाउचाउ खाएकै कारण परिवारका सात सदस्यको मृत्यु अक्टोबर १० मा भएको थियो भने आठौं सदस्यले १२ अक्टोबरमा ज्यान गुमाएका थिए। नवौं सदस्य ४७ वर्षिय महिलाको निधन १९ अक्टोबर सोमबार भए पछी चाउचाउकै कारण मर्नेको संख्या नौ पुगेको हो। ‘ली’ थर भएकी ति महिलाको स्थानिय अस्पतालमा उपचार भईरहेको थियो। उनको छोरालाई उदृत गर्दै समाचार माध्यमहरूले परिवारको नौ जनाको मृत्यको पुष्टी गरेका छन्। यस घटनाको लगत्तै चीनको राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगले लामो समय सम्म रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेर तयार पारिने चामल तथा पिठोका खानेकुरा बनाउन र खान बन्द गर्न अनुरोध गरेको छ। चाउचाउ खाँदा एकै परिवारका नौको मृत्यु - NepaliPage

आयोगले कुहाएर तयार गरिएको चाउचाउ खाएका बिरामीहरूको दिसामा धेरै मात्रामा बोंगक्रेकिक एसिड भेटिएको जनाएको छ। रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेर तयार पारिने चामल तथा पिठोका खानेकुरामा हुने बोंगक्रेकिक एसिडका कारण मानिस तथा पशुपंक्षि बिरामी हुने मात्र होईन ज्यान समेत जानसक्छ। अति नै विशाक्त हुने यो एसिड (अम्ल) उच्च तापक्रममा राम्ररी पकाउँदा पनि नष्ट नहुने खालको हो। चाईना डेलीले यो अम्लका कारण मृत्यु हुने दर ४० देखी माथि रहेको उल्लेख गरेको छ।

परिवारका तीन बालबालिकाले यस खालको चाउचाउ मन नपराएका कारण उनीहरूलाई मकैको चाउचाउ दिईएको कारण उनीहरू भने स्वस्थ रहेका छन्।

NAATI CCL Nepali

लेखक: मदनमणि

सन् २०१३ मा स्टुडेन्ट भिजामा आएका मदनमणि अष्ट्रेलियामा अध्ययन, रोजगार, जिवनशैली, माईग्रेसन लगायतका विषयमा लेख्छन्। त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट पत्रकारिता तथा आमसंचार साथै अष्ट्रेलियाको कर्टिन युनिभर्सिटीको 'प्रोजेक्ट म्यानेजमेन्ट' र फेडरेसन यूनिभर्सिटीको सफ्टवेयर ईन्जिनियरिङका विद्यार्थी रहेका उनीसँग नेपालमा मिडिया अध्यापन, फोटोग्राफी र पत्रकारिता गरेको अनुभव छ। अष्ट्रेलिया आउनु अघि उनी अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकमा आबद्ध थिए।

यो पनि पढ्नुहोस्

कोरोना प्रभावित अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीलाई ‘वर्क भिजा’ साथै ‘भिजा फी’ छुट - NepaliPage

नेपालीलाई अष्ट्रेलियाको विद्यार्थी भिषा नदिन माग

अष्ट्रेलिया पढ्न आएकी युवतीका श्रीमानले नेपालमा आत्महत्या गरेपछी यतिखेर नेपालीहरूको ईन्टरनेट बहस ‘चितवन काण्ड’ अर्थात् …

जवाफ लेख्नुहोस्

तपाईंको ईमेल ठेगाना प्रकाशित हुने छैन । आवश्यक ठाउँमा * चिन्ह लगाइएको छ