चाउचाउ खाँदा एकै परिवारका नौको मृत्यु

खानाको विषाक्तताका कारण चिनमा एकै परिवारका नौ जनाले ज्यान गुमाएका छन्। चीनियाँ संचार माध्यमहरूमा आएको खबर अनुसार एक वर्ष सम्म ‘फ्रिजर’मा राखेको चाउचाउ खाँदा एउटै परिवारका नौ जनाको मृत्यु भएको हो।

लामो समय सम्म रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेको एक किसिमको बाक्लो चाउचाउ (सुवानतांग्जी) खाएका कारण उनीहरूको ज्यान गएको हो। यो घटना चीनको उत्तरी क्षेत्र हेलियोनजियाङको जीसी शहरको हो। उक्त चाउचाउ खाएकै कारण परिवारका सात सदस्यको मृत्यु अक्टोबर १० मा भएको थियो भने आठौं सदस्यले १२ अक्टोबरमा ज्यान गुमाएका थिए। नवौं सदस्य ४७ वर्षिय महिलाको निधन १९ अक्टोबर सोमबार भए पछी चाउचाउकै कारण मर्नेको संख्या नौ पुगेको हो। ‘ली’ थर भएकी ति महिलाको स्थानिय अस्पतालमा उपचार भईरहेको थियो। उनको छोरालाई उदृत गर्दै समाचार माध्यमहरूले परिवारको नौ जनाको मृत्यको पुष्टी गरेका छन्। यस घटनाको लगत्तै चीनको राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगले लामो समय सम्म रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेर तयार पारिने चामल तथा पिठोका खानेकुरा बनाउन र खान बन्द गर्न अनुरोध गरेको छ। चाउचाउ खाँदा एकै परिवारका नौको मृत्यु - NepaliPage

आयोगले कुहाएर तयार गरिएको चाउचाउ खाएका बिरामीहरूको दिसामा धेरै मात्रामा बोंगक्रेकिक एसिड भेटिएको जनाएको छ। रसायनिक प्रतिक्रियाका लागी छोडेर (कुहाएर/फर्मेन्टेड) राखेर तयार पारिने चामल तथा पिठोका खानेकुरामा हुने बोंगक्रेकिक एसिडका कारण मानिस तथा पशुपंक्षि बिरामी हुने मात्र होईन ज्यान समेत जानसक्छ। अति नै विशाक्त हुने यो एसिड (अम्ल) उच्च तापक्रममा राम्ररी पकाउँदा पनि नष्ट नहुने खालको हो। चाईना डेलीले यो अम्लका कारण मृत्यु हुने दर ४० देखी माथि रहेको उल्लेख गरेको छ।

परिवारका तीन बालबालिकाले यस खालको चाउचाउ मन नपराएका कारण उनीहरूलाई मकैको चाउचाउ दिईएको कारण उनीहरू भने स्वस्थ रहेका छन्।

 Expert in eCommerce & Digital Marketing
NepaliPage,connects Australian Nepalese Community & Australian Nepalese Business Globally

Disclaimer: NepaliPage.com is a Nepalese Community website aggregating Nepalese Australian affairs including Australian Nepali Community News, Migration opportunities in Australia, Nepali International Students, Nepali home and garden, Nepali mortgage and real estate tips, tricks, and services, Travel, Entertainment, Nepalese Events, blogs, interview and many more. None of our stories is tailored expert advice for your circumstance, and cannot be taken as legal, migration, or any other expert advice. By nature, all of our contents provide general information on related topics from the various verified sources. We do not offer direct employment opportunities, Australian VISA help, and Migration assistance.

अस्वीकरण: नेपालीपेजका कुनै पनि सामग्री तपाईंको कुनै विशिष्ट अवस्था वा आवश्यकताका लागी मेल खाने विशेषज्ञ सुझाव हैनन्। तपाईंको समस्यासँग मिल्न गएको खण्डमा संयोगका रूपमा लिएर आफ्नो विशेषज्ञसँग सल्लाह लिन अनुरोध छ।

लेखक: मदनमणि

त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट पत्रकारिता तथा आमसंचारमा स्नातकोत्तर मदनमणिसँग नेपालमा अन्नपूर्णपोष्ट, ईमेज च्यानल लगायतका मिडियामा १० वर्ष भन्दा बढि पत्रकारिता गरेको अनुभव छ। मिडिया र प्राध्यापनमा लामो दशक भन्दा बढि समय बिताएका उनी सफ्टवेयर ईन्जिनियर हुन्।

यो पनि पढ्नुहोस्

काठमाण्डौंमा डेढ करोड पैसा सहित हुण्डी कारोबारी पक्राउ - NepaliPage

काठमाण्डौंमा डेढ करोड पैसा सहित हुण्डी कारोबारी पक्राउ

नेपाल प्रहरीले गैरकानुनी तवरबाट वित्तिय कारोबार गर्नेहरुलाई ठूलो रकम सहित पक्राउ गरेको छ। नेपाल प्रहरीको …