दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

 

मानसिक तथा भावनात्मक स्वास्थ्यका लागी पनि मन्दिर जानु आवश्यक हुन्छ।

मन्दिर, नेपाली मात्र हैन पूरा भारतवर्षको सभ्यताको सुरू बिन्दु यही हो। मन्दिरलाई कसैले हिन्दू देवी देवताको पूजा उपासनासँग मात्र जोडेर हेर्छ भने त्यो पूर्ण नहुन सक्छ। मन्दिर आस्था र विश्वासको प्रतिक मात्र नभएर मानव सभ्यताको पनि सूचक हो। पौराणिक भारतवर्ष अनि यतिखेरको एशिया र मध्यपूर्वको एउटा ठूलो हिस्साले बोकेको सभ्यताको एउटा महत्वपूर्ण बिन्दु हो मन्दिर। जहाँबाट हाम्रो दिन सुरू हुन्छ र अनि समाप्ति पनि। मन्दिर हाम्रो सभ्यता हो अनि आराधना र जिवनको एउटा स्कुलिङ।

यो यस्तो ठाउँ हो जहाँ जिवन देख्न बुझ्न अनि अनुभव गर्न सकिन्छ। काठमाण्डौंको पशुपतिनाथको मन्दिर पुगेका हरेकले यो अनुभव गरेको हुनुपर्छ। त्यसो त भारतका मन्दिर पुग्नेले पनि त्यस्तै अनुभव गर्छन्। मन्दिरमा पुगिसकेपछी मानिसको मन संलिन्छ, भगवानको डरै सही त्यसले मानिसलाई केही भएपनि सतमार्गमा लाग्न प्रेरितै गर्छ भलै मानिसहरू मन्दिरबाट निस्कन पाएको छैन निच काममा किन नलागुन। मन्दिरको वातावरणले मानसिक र मनोवैग्यानिक रूपमा मानिसलाई स्फुर्त बनाउँछ। त्यसैले मानसिक तथा भावनात्मक स्वास्थ्यका लागी पनि मन्दिर जानु आवश्यक हुन्छ। अष्ट्रेलिया जस्तो व्यस्त, व्यक्तिवादी अनि भौतिक समाजमा त मन्दिर र सतसंग अत्यावश्यक नै छ।

अष्ट्रेलिया जस्तो व्यस्त, व्यक्तिवादी अनि भौतिक समाजमा त मन्दिर र सतसंग अत्यावश्यक नै छ।

मानिसहरूको माईग्रेसन (बसाईं सराईं) सँगै संस्कृति र परम्पराले पनि बसाईं सर्ने क्रममा भारतीय र नेपालीहरूले विश्वका विभिन्न मुलुकमा मन्दिरको सभ्यतालाई पुरयाएका छन्। यसक्रममा अष्ट्रेलियाको सिड्नीमा स्थापित भएका यी ६ मन्दिर हुन् जुन वीकेण्डको गन्तव्य बन्न सक्छन्। छोराछोरी भएकाहरूले उनीहरूलाई सभ्यता र संस्कार सिकाउने थलो पनि यीनै मन्दिर हुन्:

यहाँबाट हेर्नुस सिड्नीका ३० मन्दिरका ठेगाना 

१. सिडनी मुर्गन टेम्पल, वेस्टमिडदर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: 217 Great Western Hwy, Mays Hill NSW 2145

Phone:(02) 9687 1695

Website: sydneymurugan.org.au

२. सिड्नी श्री आयप्पा स्वामी सेन्टर, गिल्फोर्ड

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: 20/116-118 McCredie Rd, Guilford West NSW 2161

Phone:(02) 9681 6896

Website: sydneysriayyappa.com

 

३. श्री करफंगा विनायक टेम्पल, होमबुस

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: 123 The Crescent, Homebush West NSW 2140

Phone:(02) 9746 9590

Website: vinayakar.org.au

 

४. शिरडी साई टेम्पल, स्ट्राथफिल्ड साउथ

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: 420 Liverpool Rd, Strathfield South NSW 2136

Phone:1300 524 724

Website: shirdisai.org.au

५. श्री वैंकटेश्वर टेम्पल, हेलेन्सबर्ग

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: Temple Rd, Helensburgh NSW 2508

Phone: (02) 4294 3224

Website: svtsydney.org

६. श्री शिव मन्दिर, मिन्टो

दर्शन गर्नै पर्ने सिड्नीका छ मन्दिर

Address: 201 Eagleview Rd, Minto NSW 2566

Phone:0418 247 577

Website: shrishivamandir.org

NAATI CCL Nepali

Check Also

विदेशीले हरेराम गाउँदा

हामी धेरैलाई लाग्छ धर्म कर्म गर्ने अनि भजन गाउने भनेको ५० वर्ष कटेपछी हो। धेरैलाई जिन्दगी चलाउनको लागी गर्नुपर्ने सबै सांसारिक काम गरेर उमेर पाको हुँदै गएपछी काशी नुहाएर, गौ दान गरेर सबै पाप पखालिन्छ अनि बैकुण्ठ तर्ने हो भन्ने लाग्छ। धर्म र संस्कृती प्रति नेपालीहरूको बुझाइ नमिलेकै कारण आफ्नै संस्कार, परम्परा र संस्कृती अनि अभ्यासलाइ नेपालीहरुले पैस्वीकरण (मोनिटाइज) गर्न सकेका छैनन्। हाम्रो 'संस्कृत', हाम्रो योग, हाम्रो आयुर्वेद सबै भारतको भइसकेको छ। बहुदल, प्रजातन्त्र अनि स्वतन्त्रताको नाममा देश र समाजलाइ नै कहाली लाग्दो गरिबी तिर धकालिएको छ। अार्थिक मात्र नभएर नेपाल र नेपाली समाज सोचले पनि धेरै गरिब भइसकेको छ। जुन दैनिक समाचारपत्र अनि अनलाइनका खबरमा पढ्न देख्न पाईन्छ। राजनीतिक रूपमा कम्युनिष्टहरु धेरै भएकाले पनि संस्कार संस्कृतिलाई सम्पन्नताको बाटोमा लगाउने भन्दा पनि गरिबीको गीत गाउने र विदेशी एजेन्टसँग मित लाउनेमा नै बढि जोड छ। यही कारण हुनुपर्छ उमेर र पाखुरीमा बल रहँदा सम्म हरेक हुने नहुने सबै काम गर्छन् अनि उमेर घर्कंदै गएपछी मात्रै मन्दिर धाउन सुरू। हेडक्वार्टर देखी वडा क्वार्टर सम्मका कामरेडका चर्तिकला हेर्नुस् त। नेपालमा यस्तो छ भने विदेश गएका नेपालीको हाल पनि उस्तै हो। तीजमा महिनाभर दरको नाममा 'बीफ' समेत पड्काउन बेर लाग्दैन, वाईन भनेको त आजकल रक्सी नै हैन भन्ने न्यूरोड मै स्थापित हुन लागिसक्यो, न्यूओर्क, सिड्नीका के कुरा गर्नु गहुँतै भइसको वाइन त। सिडनी अनि अष्ट्रेलियाका अरू सहरमा बस्ने नेपालीका फेसबुकमा अपलोड गरिएका फोटा हेर्नुस वीकेण्ड भनेर बियरको दुईचार बोटल अघि राखेर फोटो नहाल्ने त सोसाइटीमा नै पर्दैनन्। टन्न ढल्ने गरि जलपान हुने समाजसेवा वाला भोजको आयोजना सातै पिच्छे हुन्छ तर अलिकति सत् संगत हुने कुरा भनेको चैं 'घाममा सुकाइदेउ' नै हो।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!