कति कमाउनु हुन्छ तपाईं अष्ट्रेलियामा ?

नेपालीमा भनाई नै छ ‘लोग्ने मानिसको कमाई र स्वास्नी मानिसको उमेर नसोध्नु, तर अष्ट्रेलियामा धेरैको चासो भनेको अरूको कमाईमा नै हुने गर्दछ। नेपाली नेपाली बिच कमाउने र देखाउनेको प्रतिस्पर्धा नै छ। त्यति मात्र कहाँ हो र? अष्ट्रेलियामा आफूभन्दा साना वा पछी आएकाहरूले कमाएको देखेर जल्ने र छिर्के हान्न खोज्नेको पनि कमि छैन। काम र ‘सबकन्ट्र्याक्ट’को कुरामा यस्तो प्रतिस्पर्धाले नेपाली नेपालीमा बैमनस्य मात्र बढाएको छैन यसले काम नै गुम्ने अवस्था समेत उत्पन्न भएका कैयौं उदाहरण छन्। त्यसो त अर्काको सिको गरेर आफ्नो क्षमता भन्दा धेरै काम गर्न खोज्नेको पनि कमि छैन। तर, ध्यान दिनुपर्ने कुरा के हो भने हरेकले आफ्नो क्षमता अनुसार मात्र कमाउन खोज्नु पर्छ ताकी आफ्नो स्वास्थ र जिवनको बरबादी नहोस्।

 

यस्तो भन्दै गर्दा अर्को महत्वको कुरा के हो भने तपाईंको कमाई र उस्तै सँगै काम गर्ने साथिभाईको कमाई उस्तै किन छैन? भनेर गम खानु र आफूलाई पनि उस्तै वा सो भन्दा बढी कमाउन सक्ने बनाउनमा लाग्नु चाहिँ तपाईंको आवस्यकता हो। यसै पनि अष्ट्रेलियाको जिवन र दैनिकी धान्न महँगो छ त्यसमाथि कलेज तथा यूनिको ‘फि’ पनि तिर्नुपर्छ समयमा। त्यसैले आफूले कस्तो काम गर्ने र त्यो काम र लागेको समयमा कति कमाउनु पर्छ भन्ने चाही हिसाब गरेर आफूलाई सोही प्रकृतिको काम गर्नेहरू मध्ये माथिल्लो तहको कमाई भएकाहरू सम्म पुरयाउन खोज्नुपर्छ। अरूको रिस वा डाह गर्नु भने हुँदैन।

यो पनि पढ्नुस्: कसरी पाउने अष्ट्रेलियामा पहिलो काम

ईन्फोग्राफिक्समा हेर्नुस् कमाईको अवस्था अष्ट्रेलियाका फरक फरक पेशामा

हुनत, अष्ट्रेलियामा आउँदा पढ्न भनेर आएको भएपनि धेरैको प्रमुख उदेश्य भनेको पैसा कमाउनु र पीआर लिएर सुखको जिन्दगी बिताउनु नै हो। तर, अष्ट्रेलियामा आईसकेपछी विचार गरेर कदम चालिएन बने सुख हैन कि दुखै दुखको पहाड बोक्नुपर्ने पनि अवस्था आउन सक्छ। त्यसैले काम र कमाईको मात्र होईन यहाँका हेरक अप्ठेरा सप्ठेराहरूमा छोटो बाटो लामो हात गर्ने बारे सोच पनि ल्याउनु हुँदैन। तर, कसैले आफ्नो शोषण गर्छ भने चुपो लागेर पनि बस्नु हुँदैन। काम लगाउँदा ‘कडा’ र पैसा दिने बेलामा ‘फटा’ हुने प्रवृत्ति अष्ट्रेलियामा धेरै छ विशेष गरेर विद्यार्थी भिजामा भएकाहरूलाई त्यसैले आफ्नो कमाईका बारेमा र कामका बारेमा साथीभाईसँग कुराहरू ‘सेयर’ पनि गर्नुपर्छ र सहयोग पनि लिनुपर्छ।

यो पनि पढ्नुस्: विण्डो क्लिनिङ सहज पैसा कमाउने काम

तपाईंले आफ्नो कमाईलाई अष्ट्रेलियामा सोही काम गर्नेले सरदरमा कमाउने रकमसँग तुलना गरेर आफू कस्तो अवस्थामा छु र कमाई बढाउन के गर्ने बन्ने योजना बनाउन सक्नुहुन्छ। सामान्य पनि यदी तपाईं आंशिक (पार्ट टाईम) काम गर्नुहुन्छ भने साताको पाँचसय ३० डलरको कमाई छ भने तपाईंको स्थिती राम्रै मान्न सकिन्छ। यदी तपाईं पूर्णकालिन (फुलटाईम) काम गर्नुहुन्छ भने तपाईंको साताको कमाई १३२० डलरको आसपास हुनुपर्छ। यदी यी भन्दा कम कमाई छ भने तपाईंले सोच्नै पर्ने हुन्छ।

 

अष्ट्रेलियाको तथ्यांक विभागको विभिन्न पेशा तथा काममा आबध्दहरूको कमाईको तथ्यांकलाई लिएर एक अर्थशास्त्री जसन मर्फेले एउटा तथ्यांक सहितको विश्लेषणात्मक आलेख न्यूजडटकमडटएयुमा लेखेका छन् जसले अष्ट्रेलियामा महिला तथा पुरूषहरूको कमाईका बारेमा क्षेत्रगत रूपमा नै विवेचना गरिएको छ। सो लेख यहाँबाट पढ्न सक्नुहुन्छ। (क्लिक गर्नुस्)

NAATI CCL Nepali

Check Also

अष्ट्रेलियामा कामका लागी ३० वेबसाइट

‘अष्ट्रेलिया गएपछी त भै हाल्छ नि’, ‘अष्ट्रेलिया गएपछी त जे पनि गरि हालिन्छ नि’, ‘सबैले कमाइ राछन्’ नेपालमा अष्ट्रेलियाको काम र यहाँको कमाई बारे यसरी ढुक्क भईन्छ कि लाग्छ जहाजबाट ओर्लने बित्तिकै कसैले समातेर काममा राखिहाल्छ। तर सिड्नी होस् या मेलबर्न नेपालबाट जेट चढेर उडेको सपना ओर्लँदा ‘जेट ल्याग’ले भन्दा बढी काम नपाएर भाउन्न भइसकेको हुन्छ। अष्ट्रेलियाको सिडनीमा अरू शहरमा भन्दा बढी काम पाउने सम्भावना छ भनिन्छ तर काम पाइएन भनेर फेसबुकमा गुनासो गर्नेको कमी भने कहिलै देखिएको छैन। काम नपाएको बताउने जसरी बढीरहेका छन् त्यो भन्दा धेरै अष्ट्रेलियामा नेपालीलाई काम खोजिदिने धेरै छन् फेसबुकमा। यदाकदा त्यस्ता काम खोजिदिने र यहाँ काम छ भनेर स्टाटस हाल्नेहरूले मानिसको ध्यान तान्नको लागी मात्र त्यसो गरेको भनेर आलोचना पनि सुनिन्छ। मनिट्रान्सफर, कन्सल्टेन्सी लगायतको व्यवसायलाई सघाउका लागी कामको सूचना राख्नेहरुको संख्या धेरै छ। त्यसो त त्यसरी कामको सूचना दिनेहरू नेपालबाट भाईबहिनी आउँछन् उनीहरूलाई काम मिलाइदिनुपरयो भनेर समाजसेवामा लागेका हैनन् उनीहरूको आफ्नै काम छ। आफूलाई कसैले पठाउँछ सुचना र थाहा पाइयो भने राख्नेहुन्। त्यती राखिदिनु नै ठूलो कुरा हो यहाँ। त्यसको सत्य तथ्य बुझ्ने काम तपाईं हामी जो काम खोजी रहेका छौं उसैको हो। तर यस्ता सूचना राख्नेहरूको संख्या नि धेरै भईसकेको छ। सन् २०१४ सम्म अष्ट्रेलियामा काम भन्ने मात्र प्रोफाइल थियो अहिले त दर्जन भन्दा धेरै भइसकेको छ। यसरी नेपालीहरुले राखेका कामका सूचनाहरू मार्फत काम पाउने भनेको नेपालीले नै हो। त्यसैले अष्ट्रेलिया आउनु अघि देखी नै यस्ता प्रोफाइल र पेजहरूलाई फलो गर्नु बुद्धिमानी नै हुन्छ। तर याद गर्नुस अष्ट्रेलियामा सबै भन्दा सजिलै काम पाउने भनेको आफन्त, साथीभाईको भनसुनबाट नै हो। नत्र सिधै खासै सिप नभएको मानिसलाई काम दिने कमै भेटिन्छन्। फेसबुकमा नेपाली दाजुभाईका मार्फत आएका विग्यापनबाट काम दिने पनि नेपाली नै भएकाले काम गर्न र सिक्न सजिलै हुन्छ तर पैसा भने थोरै दिने र कतिपयले ढिलो अनि कतिले पैसा नै नदिने खाइदिने गरेको पनि सुनिन्छ। त्यसैले काम र काम लगाउनेले गर्ने पे को बारेमा पहिले नै स्पष्ट बुझ्नुस। काम लगाउनेको नाम, नम्बर सुरक्षित राख्नुस साथै सके र मिलेसम्म कामको कुरा र भेट्ने समयका बारेमा मेसेजबाट कुरा गर्नुस र मेसेज सुरक्षित राख्नुस् यदी पछी कामको पैसा नदिएको खण्डमा तपाईंसँग प्रमाण पनि हुन्छ। यसरी फेसबुकबाट नेपाली नेपालीको सहकार्यबाट मिलेको काम राम्रो भयो भने त ठिकैछ नत्र केही अनुभव भएपछी र यहाँको चालचलन बुझेपछी तपाई अर्को काम खोज्न अनि पाउन सक्नुहुन्छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *